Czyszczenie ultradźwiękowe telefonów po zalaniu

Zalanie telefonu cieczą i jakie są tego konsekwencje.
basen1Do najczęściej spotykanych uszkodzeń mechanicznych z całą pewnością zalicza się zamoczenie telefonu i to niekoniecznie podczas deszczu. Rozmawiamy w łazience, podczas kąpieli, prania czy na basenie, a kiedy dłonie są mokre często wystarczy tylko chwila, aby nasz telefon znalazł się w wodzie lub innym płynie. Wystarczy chwila nieuwagi a sprawność telefonu zostaje bardzo poważnie zagrożona. Z chwilą dostania się wilgoci do wnętrza urządzenia, zaczyna działać tzw. elektrokorozja która powoduje powstawanie nagaru na ścieżkach i elementach lutowanych. Pojawiają się mikro zwarcia, prądy zaczynają płynąć w sposób niekontrolowany, zaczynają się problemy z ogólną sprawnością. Obecność fosforanów np. z proszku do prania, dosłownie momentalnie zżera elektronikę.

Naprawa telefonów i tabletów-Częstochowa ul.Worcella 2Wysuszenie niestety nie jest wystarczające aby przywrócić sprawność urządzenia. Nawet, jeśli po suszeniu telefon działa, w jego wnętrzu w dalszym ciągu zachodzą zmiany które po jakimś czasie spowodują zniszczenie elektroniki. Zjawisko elektrokorozji jest niezwykle groźne dla naszego telefonu, niestety zalanie telefonu bywa nadzwyczaj często lekceważone. Wśród użytkowników funkcjonuje jeszcze błędne przekonanie że wysuszenie na kaloryferze albo zasypanie ryżem lub fasolą spowoduje naprawienie telefonu. Jest to absolutna nieprawda i odradzamy kierowanie się tego typu ‚zabobonami’.


Naprawa telefonów i tabletów-Częstochowa ul.Worcella 2 Warto natomiast wiedzieć że po zalaniu należy urządzenie natychmiast wyłączyć i wyjąć baterię. Nie wolno podgrzewać telefonu np. suszarką i absolutnie nie podłączać go pod ładowarkę!

W niektórych modelach samodzielne wyjęcie baterii jest niemożliwe-dlatego telefon należy wyłączyć i jak najszybciej dostarczyć do serwisu. Tylko w ten sposób unikniemy efektu zalania widocznego na zdjęciach.

Czyszczenie po zalaniu cieczą należy do najbardziej czasochłonnych i pracochłonnych czynności serwisowych. Wiąże się z całkowitym rozebraniem urządzenia oraz długotrwałym czyszczeniem ultradźwiękami w odpowiednich roztworach chemicznych.
Naprawa telefonów i tabletów-Częstochowa ul.Worcella 2Dopiero dokładne wyczyszczenie umożliwia diagnostykę telefonu pod względem sprawności poszczególnych podzespołów i przeprowadzenie ewentualnej naprawy połączonej niejednokrotnie w wymianą części i podzespołów nienaprawialnych, takich jak mikrofony, głośniki czy wyświetlacze lub digitizery. Niestety w tych ostatnich- jako największych odbiornikach prądu, bardzo często ulegają wypaleniu piny taśm lub złącz wtykowych – jak na foto 🙁 . W przypadkach ekstremalnych, może zdarzyć się i tak ze telefon jako tako funkcjonuje, ale po usunięciu nagaru i ścieżek zżartych przez rdzę przestaje funkcjonować lub nawet nie włącza się. Dlatego też należy pamiętać że telefony nie potrafią pływać, a  o tych które posiadają klasę wodoodporności krąży dowcip że są wodoodporne tylko dlatego że jak woda dostanie się do środka to już z niego nie wycieknie 🙂
NALEŻY MIEĆ NA UWADZE ŻE ZALANIE JEST NAJPOWAŻNIEJSZYM USZKODZENIEM NISZCZĄCYM CAŁOŚĆ URZĄDZENIA !!!

<<< Wymiana gniazda USB                                      Wymiana mikrofonu lub głośnika >>>