Wymiana uszkodzonego digitizera lub LCD

Ten rozdział należało by zacząć od wyjaśnienia że w zasadzie w smartfonach nowej generacji występują wyłącznie wyświetlacze LCD w postaci sklejonych fabrycznie kilku warstw /matryca + polaryzator + digitizer pojemnościowy+ szkło powierzchniowe/. Wiele osób pyta o możliwość wymiany samej szybki – czyli o przeprowadzenie regeneracji LCD. Jest w Internecie wiele firm oferujących tego typu usługi, które przekonują że zachowane zostają wszystkie parametry oryginalnego wyświetlacza. Nasz serwis posiada pełne, profesjonalne wyposażenie do regenerowania LCD na kleju OCA , jednak nie wykonujemy tego typu usługi z uwagi na opisane poniżej anomalie występujące w trakcie użytkowania.
WYŚWIETLACZE SKLEJANE FABRYCZNIE
Moduł LCD jest nierozbieralny i zgodnie z zaleceniami producenta w przypadku uszkodzenia powinien być wymieniony na nowy produkt wykonany fabrycznie. Producenci wyświetlaczy ciekłokrystalicznych jako jeden z podstawowych parametrów technicznych podają zakres temperatury:  przechowywania od -20 do +70 st.C , temp. pracy: od 0 do 50 st.C.

Nie da się zatem ukryć że ekstremalne przekroczenie tych temperatur wpływa niekorzystnie lub nawet niszcząco na komórki ciekłokrystaliczne. Bardzo często można spotkać się z ofertami regeneracji uszkodzonych modułów LCD. Są dwie metody oddzielenia rozbitej szybki od  sprawnie działającego wyświetlacza. Pierwsza polega to na podgrzaniu LCD na separatorze do +95 st.C i odcięciu cienkim drutem rozbitego szkła od reszty wyświetlacza, druga polega na zamrożeniu całego LCD ciekłym azotem  do temp. (minus) -195 st.C i odłamaniu potrzaskanego szkła. Następnie wykonuje się oczyszczenie z resztek szkła i kleju oraz sklejenie na OCA w warunkach próżni w laminatorze , po czym regenerowany LCD należy umieścić w autoklawie by usunąć bąbelki powietrza. Po takiej operacji LCD jest w zasadzie gotowy do ponownego użycia – trzeba jednak wiedzieć że przegrzanie powoduje parowanie ciekłych kryształów i wzrost ciśnienia w komórkach matrycy /rozszerzenie ścianek czyli oddalenie się elektrod od siebie/ , zaś za ciekły azot powoduje zamarznięcie tej cieczy i zmniejszenie odległości między elektrodami /ściankami/ komórek.  Po regeneracji najprawdopodobniej wcześniej lub później w trakcie użytkowania będą występować następujące anomalie :
rozszczelnienie ścian komórek i powstawanie plam i wycieków (częste również po
pozostawieniu telefonu na słońcu lub w nagrzanym samochodzie)
zmiana kontrastu (zwiększenie zaczernienia znaku i pola) -j.w.
wydłużenie czasu odświeżania (wolniej zanikają znaki) przy niskiej temp. np zimą
problemy ze sterowaniem szczególnie przy słabej jakości układów sterowania dotykiem.

WYŚWIETLACZE Z ODDZIELNYM DIGITIZEREM
W smartfonach i tabletach starszego typu można spotkać się z matrycami LCD rozdzielonymi od digitizera oporowego warstwą uszczelki dystansowej. Digitizery nie połączone na stałe z matrycą LCD wklejane są w ramkę telefonu na specjalnych dwustronnych taśmach klejących zapewniających odstęp między LCD a digitizerem. Jeśli ten odstęp jest zbyt mały, może objawiać się to pojawianiem ‚plam’ na ekranie w miejscu styku LCD i dotyku. Ponadto jeśli taśmy klejące nie zapewniają doskonałej szczelności, pomiędzy tymi dwoma warstwami może gromadzić się pył i kurz. Wierzchnia szybka wykonana jest ze szkła lub plastyku do którego podklejona jest mikroskopijnej grubości warstwa czuła na dotyk palca. W telefonach funkcjonujących z tego rodzaju digitizerami ich wymiana jest stosunkowo prosta, jednak wymaga niezbędnego doświadczenia i odpowiedniego wyposażenia warsztatowego. Dostępność rozdzielnych digitizerów stosowanych jako części zamienne można podzielić na trzy grupy : oryginały, dobre zamienniki serwisowe i zamienniki niskiej jakości.

Naprawa telefonów i tabletów-Częstochowa ul.Worcella 2Jest to oczywiście związane nie tylko z cenami tych elementów ale również z ich prawidłowym funkcjonowaniem po montażu w telefonie. Oryginały i wysokiej klasy zamienniki pracują prawidłowo pod każdą wersją sterownika, zaś niestety tzw. podróby, poza niską ceną nie mają żadnych innych zalet. Czasami popracują trochę a później  ‚wariują’, albo nie reagują na całej powierzchni lub nie chcą współpracować wcale z nowszymi softami itd. Tutaj decydując się na samodzielną wymianę trzeba mieć na uwadze że nie wszyscy sprzedawcy części zamiennych podchodzą do zagadnienia uczciwie i niejednokrotnie można przepłacić. Prawo zwrotu po montażu i późniejszym demontażu najczęściej nie przysługuje – z takich czy innych względów określanych przez sprzedawcę.

Dlatego by uniknąć podobnych sytuacji korzystniej jest zlecić wymianę tego elementu w serwisie, który daje gwarancję na prawidłowe funkcjonowanie  części.

<<< Wymiana gniazda USB