Wymiana uszkodzonego digitizera

Naprawa telefonów i tabletów-Częstochowa ul.Worcella 2Generalnie w smartfonach i tabletach rozróżniamy dwa typy ekranów dotykowych.
Są to ekrany z digitizerem oporowym /starsze modele/ lub pojemnościowym /nowsze modele/. Kolejno wyróżniamy dwa typy ekranów pojemnościowych (multi-touch):

 

PierwszeNaprawa telefonów i tabletów-Częstochowa ul.Worcella 2 z nich to digitizery nie połączone na stałe z matrycą LCD. Wklejane są w ramkę ekranu na specjalnych dwustronnych taśmach klejących zapewniających odstęp między LCD a digitizerem. Jeśli ten odstęp jest zbyt mały, może objawiać się to pojawianiem ‚plam’ na ekranie w miejscu styku LCD i dotyku. Ponadto jeśli taśmy klejące nie zapewniają doskonałej szczelności, pomiędzy tymi dwoma warstwami może gromadzić się pył i kurz. Wierzchnia szybka wykonana jest ze szkła lub plastyku do którego podklejona jest mikroskopijnej grubości warstwa czuła na dotyk palca. W telefonach funkcjonujących z tego rodzaju digitizerami ich wymiana jest stosunkowo prosta, jednak wymaga odrobiny doświadczenia. Dostępność takich digitizerów jako części zamiennych można podzielić na trzy grupy : oryginały, dobre zamienniki i podróby.
Naprawa telefonów i tabletów-Częstochowa ul.Worcella 2Jest to oczywiście związane nie tylko z cenami tych elementów ale również z ich prawidłowym funkcjonowaniem po montażu w telefonie. Oryginały i wysokiej klasy zamienniki pracują prawidłowo pod każdą wersją sterownika, zaś niestety tzw. podróby, poza niską ceną nie mają żadnych innych zalet. Czasami popracują trochę a później  ‚wariują’, albo nie reagują na całej powierzchni lub nie chcą współpracować wcale z nowszymi softami itd. Tutaj decydując się na samodzielną wymianę trzeba mieć na uwadze że nie wszyscy sprzedawcy części zamiennych podchodzą do zagadnienia uczciwie i niejednokrotnie można przepłacić. Prawo zwrotu po montażu i późniejszym demontażu najczęściej nie przysługuje – z takich czy innych względów określanych przez sprzedawcę.

Dlatego by uniknąć podobnych sytuacji korzystniej jest zlecić wymianę tego elementu w serwisie, który daje gwarancję na prawidłowe funkcjonowanie  części.


Drugi rodzaj ekranów to te gdzie wszystkie warstwy wyświetlacza sklejone są na stałe przy pomocy specjalnych termo lub światło utwardzalnych klejów. W przypadku takich ekranów nie mówimy już o wymianie digitizera ale o regeneracji. O tym można przeczytać w następnej zakładce.

<<< Wymiana gniazda USB                                      Regeneracja wyświetlacza LCD >>>