W telefonach występują z reguły dwa rodzaje głośników. Jeden z nich to głośnik rozmów – bardzo często połączony na stałe z różnego rodzaju sensorami. Ten miniaturowy element który służy praktycznie wyłącznie do słuchania tego co inni chcą nam powiedzieć w trakcie rozmowy telefonicznej. Element ten jest wrażliwy na zawilgocenia, opiłki ferromagnetyków a ponadto na wszelkiego rodzaju pył – np. gips, wapno czy zwykły kurz.

Jest też drugi głośnik, nieco większy i głośniejszy. Określany jest jako ’buzer’ . Korzystamy z niego kiedy chcemy posłuchać muzyki, ustawić alarm lub wybrać melodyjkę dzwonka. W uproszczeniu to korpus, magnes, cewka i membrana.

Te elementy są bardzo wrażliwe na wilgoć oraz na opiłki metalu które przyciąga magnes głośnika. Bardzo często buzery łączone są w nierozbieralne elementy z np. układem antenowym co podnosi cenę ich wymiany. Zazwyczaj sam element aktywny zatopiony jest w plastykowej obudowie pasującej jedynie do dedykowanego modelu urządzenia.






W telefonie też zamontowano miniaturowe mikrofony.
Obecnie najczęściej na płycie głównej wlutowane są dwa mikrofony cyfrowe. Jeden z nich służy do prowadzenia rozmów , zaś drugi obsługuje aplikacje typu dyktafon lub rozmowę na tzw. głośnomówiącym czyli przez buzer. Te elementy zazwyczaj wymagają wymiany podczas naprawy urządzenia po zalaniu. Jednak nie tylko ciecze im szkodzą.
Niezwykle groźne są też mikroskopijne opiłki ferromagnetyków, pył wapna, cementu, gipsu itp.W przypadku mikrofonów po prostu przestajemy być słyszani. Głośniki natomiast zaczynają trzeszczeć, dźwięk jest stłumiony i cichy lub po prostu zanika. Niestety uszkodzenia tych elementów wiążą się z ich wymianą na nowe o odpowiednich parametrach technicznych. Należy pamiętać o tym że nawet urządzenia posiadające klasę pyło i wodoszczelności również nie są wieczne, a uszczelki w zaślepkach otworów technologicznych się wycierają lub odkształcają.zobacz kolejną stronę