Gniazdo micro USB to element przeznaczony do realizacji transferu danych z telefonu np. na komputer lub odwrotnie. Służy również do podłączenia ładowania baterii. Mało kto zdaje sobie sprawę z różnorodności modeli tych małych elementów. Różnice dotyczą nie tylko budowy, wyglądu zewnętrznego czy sposobu połączenia z płytą, ale przede wszystkim polaryzacji w stosunku do płyty głównej i ilości pinów – czyli tych króciutkich nóżek. Ilość tych ostatnich to minimum 5 do kilkunastu – w zależności od marki i modelu telefonu.

Gniazdo micro USB jest lutowane do płyty głównej na stałe i podłączone pinami do układów elektronicznych telefonu. Niejednokrotnie miejsce w jakim jest zamontowane oraz bliskie sąsiedztwo wrażliwej termicznie elektroniki bardzo utrudnia demontaż gniazda ładowania. Bez koniecznego oprzyrządowania warsztatowego stanowczo odradzamy jakiekolwiek próby samodzielnego demontażu micro USB z płyty w przypadku jego uszkodzenia.  Niestety ten drobny element psuje się i jest to kolejne, niezwykle często spotykane uszkodzenia telefonu. Wystarczy chwila nieuwagi a micro USB zostanie wyłamane z płyty głównej.

Należy pamiętać o tym że w przypadku uszkodzenia micro USB absolutnie nie wolno 'grzebać na siłę’ wtykiem ładowarki. Bardzo często skutkuje to wyrwaniem punktów lutowniczych, zerwaniem ścieżek lub zwarciem do pinów transferu danych i spaleniem mikroprocesora. Jakby tego było mało, tak prozaiczne uszkodzenie może okazać się bardzo kosztowne-gdyż w niektórych modelach nowoczesnych telefonów dostęp do płyty głównej wiąże się z wyłamaniem i zniszczeniem wklejonego na stałe w korpus wyświetlacza LCD!
Warto zatem zachować ostrożność podłączając telefon pod ładowarkę.

<<< Czyszczenie po zalaniu Wymiana mikrofonu lub głośnika >>>