Ten rozdział należało by zacząć od wyjaśnienia że w zasadzie w smartfonach nowej generacji występują wyłącznie wyświetlacze LCD w postaci sklejonych fabrycznie kilku warstw /matryca + polaryzator + digitizer pojemnościowy+ szkło powierzchniowe/. Wiele osób pyta o możliwość wymiany samej szybki – czyli o przeprowadzenie regeneracji LCD. Jest w Internecie wiele firm oferujących tego typu usługi, które przekonują że zachowane zostają wszystkie parametry oryginalnego wyświetlacza. Nasz serwis posiada pełne, profesjonalne wyposażenie do regenerowania LCD na kleju OCA , jednak nie wykonujemy tego typu usługi z uwagi na opisane poniżej anomalie występujące w trakcie użytkowania.
WYŚWIETLACZE SKLEJANE FABRYCZNIE
Moduł LCD jest nierozbieralny i zgodnie z zaleceniami producenta w przypadku uszkodzenia powinien być wymieniony na nowy produkt wykonany fabrycznie. Producenci wyświetlaczy ciekłokrystalicznych jako jeden z podstawowych parametrów technicznych podają zakres temperatury: przechowywania od -20 do +70 st.C , temp. pracy: od 0 do 50 st.C.
Nie da się zatem ukryć że ekstremalne przekroczenie tych temperatur wpływa niekorzystnie lub nawet niszcząco na komórki ciekłokrystaliczne. Bardzo często można spotkać się z ofertami regeneracji uszkodzonych modułów LCD. Są dwie metody oddzielenia rozbitej szybki od sprawnie działającego wyświetlacza. Pierwsza polega to na podgrzaniu LCD na separatorze do +95 st.C i odcięciu cienkim drutem rozbitego szkła od reszty wyświetlacza, druga polega na zamrożeniu całego LCD ciekłym azotem do temp. (minus) -195 st.C i odłamaniu potrzaskanego szkła. Następnie wykonuje się oczyszczenie z resztek szkła i kleju oraz sklejenie na OCA w warunkach próżni w laminatorze , po czym regenerowany LCD należy umieścić w autoklawie by usunąć bąbelki powietrza. Po takiej operacji LCD jest w zasadzie gotowy do ponownego użycia – trzeba jednak wiedzieć że przegrzanie powoduje parowanie ciekłych kryształów i wzrost ciśnienia w komórkach matrycy /rozszerzenie ścianek czyli oddalenie się elektrod od siebie/ , zaś za ciekły azot powoduje zamarznięcie tej cieczy i zmniejszenie odległości między elektrodami /ściankami/ komórek. Po regeneracji najprawdopodobniej wcześniej lub później w trakcie użytkowania będą występować następujące anomalie :
– rozszczelnienie ścian komórek i powstawanie plam i wycieków (częste również po
pozostawieniu telefonu na słońcu lub w nagrzanym samochodzie)
– zmiana kontrastu (zwiększenie zaczernienia znaku i pola) -j.w.
– wydłużenie czasu odświeżania (wolniej zanikają znaki) przy niskiej temp. np zimą
– problemy ze sterowaniem szczególnie przy słabej jakości układów sterowania dotykiem.
